מחקרים 19.09.2016

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעת קשב וריכוז במבוגרים, סקירת ספרות

בסקירה של תשעה מחקרים מבוקרים גישה קוגניטיבית התנהגותית התגלתה כטיפול יעיל המבטיח שליטה טובה מפלצבו ושיטות לא פרמקולוגיות אחרות בתסמיני ADHD במבוגרים

תסמיני הפרעת קשב וריכוז במבוגרים ניתנים לשליטה וויסות גם באמצעים לא פרמקולוגיים. חוקרים מאוניברסיטת נוטינגהם באנגליה ערכו סקירת ספרות עדכנית אודות טיפול קוגניטיבית התנהגותי cognitive behavioral therapyי(CBT) בקרב מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז. תוצאות הסקירה פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Attention Disorders.

בעבודה כללו תשעה מחקרים מבוקרים ואקראיים ושתי מטה אנליזות של שמונה מהמחקרים הללו. בארבעה מחקרים (160 מטופלים) CBT נבדק מול פלצבו ובשלוש עבודות (191 מטופלים) הגישה הקוגניטיבית התנהגותית נבדקה מול טיפולים פעילים לא פרמקולוגיים אחרים. ניתוח התוצאות מלמד כי הטיפול הקוגניטיבי הוכיח את עצמו מול פלצבו והציג השפעה מטיבה ניכרת על תסמיני הפרעת הקשב (פער ממוצע מתוקנן 0.76, 95% רווח בר סמך 0.21-1.31, P=0.006). גם בהשוואה להתערבויות פעילות אחרות CBT הוכיח עליונות, אולם השפעתו הייתה צנועה יותר (פער ממוצע מתוקנן 0.43, 95% רווח בר סמך 0.14-0.71, P=0.004).

לסיכום, גישה קוגניטיבית התנהגותית בהפרעת קשב וריכוז הוכיחה את עצמה בתשע עבודות מבוקרות. עם זאת, יש לציין שעליונות על פני פלצבו או שיטות אחרות עדיין לא מבטיחה שליטה יעילה ומספקת בתסמיני ההפרעה. סוגיה נוספת שלא עלתה בסקירה הנוכחית היא השילוב של טיפול קוגניטיבי ותרופתי.

מקור:

J Atten Disord. 2016 Aug 22. pii: 1087054716664413. [Epub ahead of print]
The Efficacy of Cognitive Behavioral Therapy for Adults With ADHD: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials.
Young Z1, Moghaddam N2, Tickle A3.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  היפראקטיביות,  מתילפנידאט,  ADHD,  CBT,  טיפול קוגניטיבי,  הפרעות קשב וריכוז,  רטלין
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו