מחקרים 29.09.2016

שימוש כפייתי באינטרנט וישומים וירטואליים, התמכרות או צורך נפשי?

ממחקר עדכני עולה כי אנשים המפתחים התמכרות לאינטרנט מגלים נטייה מובהקת להפרעת קשב וריכוז, אימפולסיביות, דכאון וחרדה. שימוש כפייתי בישומי התקשורת בולט במיוחד

Group of teenage boys and girls ignoring each other while using their cell phones at school )(shutterstock

קריטריונים המגדירים התמכרות לאינטרנט ומבחן שנועד לאבחן שימוש כפייתי במרשתת (The Internet Addiction Test (IAT פותחו בשלהי שנות התשעים של המאה הקודמת, תקופה בה התכנים המקוונים היו דלים וטלפונים חכמים נראו רק בסרטי מדע בדיוני (האייפון הראשון יצא לשוק בשנת 2007). חוקרים מאוניברסיטת מקמסטר בקנדה ערכו מחקר עדכני בקרב סטודנטים כדי לבדוק את תוקף הכלים האבחוניים ואת הקשר בין שימוש בלתי מידתי באינטרנט והפרעות נפשיות והתנהגותיות. תוצאות העבודה הוצגו בכנס האחרון של המכון האירופאי לנוירופסיכופרמקולוגיה ECNP בוינה.

המחקר נערך בקרב סטודנטים באוניברסיטת מקמסטר McMaster University. המשתתפים דירגו באמצעות שאלון מקוון את היקף השימוש שלהם באינטרנט וישומים וירטואליים, דיווחו על תסמיני חרדה ודכאון, אימפולסיביות וקשיי תפקוד. השאלון כלל מרכיבים מכלי הערכה מתוקפים:  Barkley Adult ADHD Rating Scale,  the Depression, Anxiety and Stress Scale ( DASS-21 ) , Barkley Deficits in Executive Functioning (יScale ( BDEFS, ועוד.

263 סטודנטים ענו על שאלוני הסקר במלואם. גילם הממוצע של המשיבים עמד על 18.5 שנים ו 74.5% מהם היו נשים. 33 סטודנטים (12.5%) עמדו באמות המידה המגדירות התמכרות לאינטרנט על פי IAT, מהם שימוש מוגזם ברשתות חברתיות דווח על ידי 47.9%, קושי בהגבלת הצפייה בווידאו מקוון חוו 55.8% מהסטודנטים ושימוש יתר בתוכנות המסרים המיידים (דוגמת ווטסאפ) העיק על 28.5% מהנשאלים. דכאון וחרדה היו שכיחים יותר בקרב ה"מכורים" , וכך גם ליקוים בתפקודים ניהוליים, קשיי שליטה בדחפים והפרעת קשב וריכוז (P<0.001 לכל ההפרעות הנלוות).

לסיכום, על פניו אנשים המפתחים התמכרות לאינטרנט מגלים נטייה מובהקת להפרעת קשב וריכוז, הפרעות דכאון וחרדה וליקויים תפקודיים. מעניין גם שמרכיב השימוש בווטסאפ וישומים דומים היה היחיד שהבדיל באופן מובהק בין "מכורים" ל"לא מכורים" והזמן החופשי שהושקע בקיום הוירטואלי היה דומה בשתי הקבוצות. החוקרים מעלים השערה כי התמכרות לאינטרנט אינה דומה לסוגים אחרים של התמכרויות וביסודה תופעה הנגזרת מקווי האישיות  או הפרעות נפשיות, התפתחותיות או התנהגותיות של ה"מכורים".

מקור:

Internet addiction or psychopathology in disguise? Results from a survey of college-aged internet users
Van Ameringen(1), W. Simpson(2), B. Patterson(2), J. Turna(2), Z. Khalesi(3)
http://www.ecnp-congress.eu/programme/AbstractList.aspx

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  התמכרות לאינטרנט,  רשתות חברתיות,  ווטסאפ,  הפרעות קשב וריכוז
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו