מחקרים 21.12.2016

מינון יחיד של מתילפנידאט מגביר את מובהקות תוצאות מבחן התפקוד המתמשך בילדי גן עם ADHD

ילדים בגן חובה עם ADHD שנטלו מינון יחיד של מתילפנידאט (ריטלין, קונצרטה, מדיקינט) הראו שיפור מובהק במבחן TOVA, סוג של מבחן תפקוד מתמשך

קיים מחסור בתבניות אבחנתיות והתערבויות מותאמות אישית המבוססות על ראיות עבור ילדים צעירים בגילאי גן הסובלים מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (attention deficit/hyperactivity disorder – ADHD). מחקר זה בוצע במטרה להעריך את התפקודיות של ילדי גן שאובחנו עם ADHD במבחן התפקוד המתמשך (continuous performance test - CPT) לפני ואחרי מתן מינון יחיד של מתילפנידאט (methylphenidate challenge).

מבחן TOVAי(Test of Variables of Attention) בוחן התנהגות הקשורה לקשב וריכוז והינו סוג של CPT.י61 ילדים בגן חובה (גיל ממוצע: 5.64 ± 0.69, 74% בנים) שאובחנו עם ADHD עברו מבחן TOVA לפני ואחרי מתן מינון יחיד של מתילפנידאט במינון 0.3 או 0.5 מ"ג/ק"ג.

התפקוד במבחן TOVA בקו הבסיס נבחן אל מול הציונים בסולמות קונר (Conners’ Rating Scales - CRS) והושווה אל מול התפקוד של אותם ילדים במבחן TOVA שבוצע לאחר מתן המינון היחיד של מתילפנידאט.

בקו הבסיס נצפו שיעורים גבוהים של טעויות השמטה (omission errors) ונמצאו מספר קשרים מובהקים בין הציונים במבחן TOVA לציונים בסולמות קונר. מינון יחיד של מתילפנידאט הביא לשיפור מובהק בציון במבחן TOVA השני ונסבל היטב.

מחקר זה הראה כי מבחן TOVA יכול לסייע בהערכת ההשפעה של מתילפנידאט על ילדי גן עם ADHD ויכול לעזור בתכנון ההתערבות המתאימה לילדים אלו.

מקור:

Miriam Peskin, Eliane Sommerfeld, Yael Basford, Shlomit Rozen, Gil Zalsman, Abraham Weizman, Iris Manor
Continuous Performance Test Is Sensitive to a Single Methylphenidate Challenge in Preschool Children With ADHD
Journal of Attention Disorders
DOI: 10.1177/1087054716680075 | First Published November 25, 2016
http://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1087054716680075

נושאים קשורים:  מחקרים,  ריכוז והיפראקטיביות,  ADHD,  מבחן התפקוד המתמשך,  מתילפנידאט,  מבחן TOVA,  סולמות קונר,  הפרעות קשב וריכוז
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו