מחקרים 20.02.2017

דיאטה ים תיכונית והפרעת קשב וריכוז בילדים ובני נוער

במחקר שנערך בספרד, ותוצאותיו התפרסמו ב- Pediatrics, נמצא כי ישנו קשר בין חוסר היענות לדיאטה ים תיכונית ובין אבחנה של ADHD בילדים ובני נוער. למרות שמחקרים קודמים הראו את הקשר האפשרי בין חסרים תזונתיים להפרעת קשב וריכוז, יש לסייג ולומר כי במחקר זה לא ניתן לקבוע את כיוון הסיבתיות, ויש לקחת בחשבון גורמים נוספים שעשויים לתרום לקשר סיבתי הפוך, כגון התנהגות אכילה אימפולסיבית ולא אחראית, ותפקוד משפחתי ירוד בקרב ילדים עם ADHD

זה מכבר נמצא קשר בין הפרעת קשב וריכוז (ADHD) לבין חוסרים תזונתיים ודיאטה לא בריאה, אך עד כה לא נערכו מחקרים שבחנו את הקשר בין דיאטה ים תיכונית ו- ADHD. חוקרים מספרד ביקשו לבדוק את ההנחה כי היענות נמוכה לדיאטה ים תיכונית בקרב ילדים ובני נוער תמצא קשורה לאבחנת ADHD.

במחקר לקחו חלק כ- 120 ילדים ובני נוער, מתוכם 60 עם אבחנה חדשה של ADHD בקבוצת המחקר, ו- 60 משתתפים תואמים מבחינת גיל ומגדר בקבוצת הביקורת. אבחנה של ADHD נעשתה בהתאם לקריטריונים של DSM IV. הערכה של צריכת מזון, היענות לדיאטה ים-תיכונית, פעילות אנרגטית, ורקע משפחתי נעשתה בעבור כלל המשתתפים. הקשר בין דיאטה ים תיכונית ו- ADHD נבחן באמצעות מודל רגרסיה, תוך התאמה לערפלנים אפשריים.

נמצא קשר משמעותי בין היענות נמוכה לדיאטה ים תיכונית לבין אבחנת ADHD (יחס צולב מחושב של 7.07, CI 2.65-18.84י95%). תדירות נמוכה יותר של צריכת פירות, ירקות, פסטה ואורז, ותדירות גבוהה יותר של ויתור על ארוחת בוקר ואכילה במזללות נמצאו כקשורות לאבחנת ADHDי(P<0.5). צריכה מוגברת של סוכר, ממתקים, משקאות קולה ומשקאות קלים אחרים וצריכה מועטה של דגים שמנים נמצאו אף הם כקשורים לאבחנת ADHD.

לסיכום, מתוצאות המחקר עולה כי ישנו קשר בין חוסר היענות לדיאטה ים תיכונית והרגלי אכילה קלוקלים לאבחנת ADHD, אם כי לא ניתן לקבוע את כיוון הסיבתיות על סמך נתונים אלו. למרות שישנם מחקרים קודמים התומכים בהנחה כי דיאטה לא מסודרת וחסרים תזונתיים עשויים להיות קשורים להתפתחות של ADHD, יש לקחת בחשבון כי הסיבתיות עשויה להיות גם הפוכה, בשל נטייתם של ילדים ובני נוער עם ADHD לאימפולסיביות ולקבלת החלטות תזונתיות לא אחראיות. כמו כן, כותבים המחברים, דיאטה לא מסודרת עשויה להימצא קשורה לתפקוד משפחתי ירוד, גורם נוסף שעשוי לתרום להתפתחותה של הפרעת קשב וריכוז בילדים. יש מקום, אם כן, לביצוע מחקרים נוספים לבחינת השפעתה של דיאטה מאוזנת ומבוקרת על מצבם של ילדים עם ADHD.

מקור:

Ríos-Hernández, A., Alda, J.A., Farran-Codina, A., Ferreira-García, E. and Izquierdo-Pulido, M., 2017. The Mediterranean diet and ADHD in children and adolescents. Pediatrics139(2), p.e20162027.

ערכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  דיאטה ים תיכונית,  הפרעות קשב וריכוז
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
אנונימי/ת
22.02.2017, 18:26

נהנתי ממה שד"ר שלומי ענתבי כתב על המחר הזה:
מחקר נחמד עם בסיס הגיוני, אולם בפועל בארץ ילדים מתבגרים ובוגרים ניזונים מתזונה ים תיכונית ועדיין שכיחות אבחון הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) והטיפול בה הנו הגבוה בעולם… (אין ספק שחלק ניכר מזה הוא אבחון וטיפול יתר מיותרים!)